Vanessa Szigeti - skrzypce
Tonhalle-Orchester Zürich
Vanessa Szigeti urodziła się w rodzinie o długiej tradycji muzycznej. Nauki gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku pięciu lat pod okiem swojego ojca, Florina Szigetiego, współzałożyciela kwartetu Enesco. Następnie studiowała u Constantina Bogdanasa, a potem Larissy Kolos w Regionalnym Konserwatorium (CNR) w Paryżu. Później kontynuowała naukę w klasie Oliviera Charliera w Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris, gdzie ukończyła studia w 2007 roku. Kontynuowała edukację w Cyklu Perfectionnement (studia podyplomowe) CNSM w Paryżu pod przewodnictwem Jean-Jacquesa Kantorowa, a następnie Svetlina Rousseva. Po przeprowadzce do Wiednia ukończyła studia z tytułem magistra w klasie Pavla Vernikova w Konservatorium Wien Privatuniversität.
Vanessa Szigeti wygrała swoje pierwsze konkursy w wieku dziewięciu lat, zdobywając pierwszą nagrodę w Concours de Lutèce w Paryżu. Jest laureatką wielu konkursów, m.in.: 1. nagrody w Concours Vatelot-Rampal – Paryż (2005), 1. nagrody w French Music Competition na ISA – Austria (2007), 1. nagrody w Concours Flame – Paryż (2008), 1. nagrody w String Soloists Competition na ISA – Austria (2008), Prix de la Ville de Ciboure w Akademii Maurice'a Ravela (2008).
Równolegle do swoich studiów, Vanessa uczestniczyła w kursach mistrzowskich z wybitnymi muzykami i pedagogami, takimi jak Ana Chumachenco, Mauricio Fuks, Ida Haendel, Boris Kuschnir, a także Vladimir Mendelssohn i Hatto Beyerle w zakresie muzyki kameralnej. Wspierała ją w tych projektach Fondation Meyer, a także otrzymała stypendia z programów Adami i Génération Spedidam.
Dzięki wsparciu Fondation Meyer, w 2009 roku nagrała swoją pierwszą płytę, poświęconą muzyce francuskiej oraz jej nauczycielom, Olivierowi Charliemu i Jean-Jacquesowi Kantorowowi.
Jako zapalona kameralistka, Vanessa występowała w różnych formacjach z takimi muzykami jak Amaury Coeytaux, Franz Helmerson, Yves Henry, Michel Lethiec, Vladimir Mendelssohn, Jeremy Menuhin, Jérôme Pernoo, Svetlin Roussev, Hagai Shaham... Występowała w takich salach jak Salle Gaveau, Salle Cortot, Théâtre des Bouffes du Nord, Cité de la Musique, Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Auditorio Nacional w Madrycie, Schloss Elmau, Palazetto Bru Zane w Wenecji, Megaron Mousikis w Atenach, a także na takich festiwalach jak Saison Musicale de l'Epau, Festival Berlioz, Festival Pablo Casals w Prades, Kuhmo Chamber Music Festival, Musica w Strasburgu, Organa, les Ravéliades, Schloss Weinzierl Musikfest, La Biennale w Wenecji...
Vanessa brała również udział w tworzeniu i rozpowszechnianiu współczesnych utworów muzycznych, współpracując z takimi kompozytorami jak Pierre Boulez, Oscar Bianchi, Sofia Gubaidulina, Alexandre Fontaines, Thomas Larcher, Alberto Posadas, Miroslav Srnka...
Jako muzyk, jest również bardzo aktywna w przekazywaniu wiedzy artystycznej, biorąc udział w licznych projektach pedagogicznych, początkowo w Orchestre de Chambre des Jeunes de Paris, a następnie w całej Europie i za granicą, prowadząc kursy mistrzowskie z zakresu gry na skrzypcach i muzyki kameralnej.
Vanessa Szigeti jest obecnie liderką sekcji drugich skrzypiec w Tonhalle-Orchester Zürich.
Vanessa Szigeti10-07-2025, 13:42:22
Federico Bresciani - altówki
WDR Funkhausorchester Kolonia
Federico Bresciani, urodzony w Cagliari we Włoszech, jest uznanym altowiolistą i skrzypkiem, cenionym za wirtuozerską grę, różnorodne doświadczenie orkiestrowe oraz interesujące prezentacje koncertowe. Swoją muzyczną drogę rozpoczął w Konserwatorium G.P. da Palestrina w Cagliari, gdzie w 2007 roku ukończył studia skrzypcowe. Doskonaląc umiejętności zarówno w grze na skrzypcach, jak i na altówce, kontynuował dalszą edukację w Konservatorium Wien Privatuniversität pod okiem wybitnych profesorów, takich jak Florian Zwiauer i Geltrude Weinmeister.
Na przestrzeni lat Federico piastował ważne stanowiska w różnych orkiestrach. W latach 2012-2018 pełnił funkcję zastępcy lidera grupy altówek (stellvertretender Solo-Bratscher) w Orkiestrze Opery i Muzeum we Frankfurcie, biorąc udział w prestiżowych produkcjach operowych i koncertowych. W 2017 roku dołączył jako altowiolista do Dresdner Festspielorchester, współpracując z wybitnymi dyrygentami i przyczyniając się do historycznie poinformowanych wykonań, w tym do nagrania Pierścienia Nibelunga Wagnera z Concerto Köln i Kentem Nagano. Od 2018 roku jest pierwszym altowiolistą (Solo-Bratscher) w WDR Funkhausorchester w Kolonii, gdzie nie tylko prowadzi sekcję altówek, lecz także występuje jako gospodarz koncertów w cyklu WDR@Philharmonie – inicjatywie skierowanej do dzieci i młodzieży, mającej na celu przybliżenie im muzyki klasycznej.
Wszechstronne doświadczenie orkiestrowe Federica obejmuje współpracę z tak cenionymi zespołami, jak Concentus Musicus Wien pod kierunkiem Nikolausa Harnoncourta, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Gewandhausorchester Leipzig, Orchestra Sinfonica Toscanini prowadzona przez Lorina Maazela, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino oraz Deutsche Oper Berlin. Występował pod batutą światowej sławy dyrygentów, w tym Kenta Nagano, Lorina Maazela, Nikolausa Harnoncourta, Herberta Blomstedta, Sir Colina Davisa, Sir Antonio Pappano, Paavo Järviego, Krzysztofa Pendereckiego, Daniele Gattiego, Zubina Mehty oraz Andrisa Nelsonsa.
Oprócz działalności orkiestrowej Federico występował jako solista z różnymi zespołami, czego zwieńczeniem był wyjątkowy koncert w 2022 roku w Manamie (Bahrajn), podczas którego zagrał jako skrzypek-solista Cztery pory roku Vivaldiego dla rodziny królewskiej i międzynarodowych ambasadorów. Obecnie nieustannie angażuje się w popularyzację muzyki poprzez swoje występy i inicjatywy edukacyjne, dzieląc się bogactwem repertuaru klasycznego z publicznością na całym świecie.
Federico Bresciani10-07-2025, 13:44:28
Yesong Lee - wiolonczele
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Yesong Lee urodziła się w 1995 roku w Gwacheon w Korei Południowej. Zaczęła grać na wiolonczeli w wieku 5 lat i uczyła się w Seoul Arts Center Academy i Korea National University of Arts Pre-College. Po ukończeniu tych instytucji uzyskała tytuł licencjata w grze na wiolonczeli na Uniwersytecie Yonsei w Seulu. Następnie kontynuowała naukę w Niemczech w Hochschule für Musik Lübeck, gdzie uzyskała tytuł magistra z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Ulfa Tischbirka.
Yesong Lee aktywnie występuje jako solistka, wykonała m.in. II Suitę wiolonczelową Bacha w Katharinenkirche w Lubece. Koncertowała w wielu miastach w Niemczech, m.in. w Lubece, Plön, Kilonii, Eutin czy Bad Kleinen i nadal demonstruje swój kunszt jako solistka.
Oprócz kariery solowej, aktywnie zajmuje się również muzyką kameralną, uczestnicząc w różnych festiwalach. W 2023 roku wykonała m.in. słynny Sekstet smyczkowy Maxa Regera na Lübeck Brahms Festival, wieńczący festiwalu. Była również członkiem akademii orkiestrowej w Lübeck Theater i Volks Theater Rostock, gdzie brała udział w wykonaniach operowych i symfonicznych.
Od kwietnia 2024 roku Yesong Lee pełni funkcję zastępcy koncertmistrza w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, kontynuując jednocześnie studia Konzert Examen w Hochschule für Musik Lübeck pod kierunkiem prof. Ulfa Tischbirka.
Yesong Lee10-07-2025, 13:46:37
Ruslan Lutsyk - kontrabasy
Philharmonia Zürich
Ruslan Lutsyk urodził się w historycznym Lwowie, jednym z głównych centrów kulturalnych Ukrainy. Jego miłość do muzyki zaczęła się w młodym wieku. Jako dziecko śpiewał w chórze i uczęszczał na lekcje gry na wiolonczeli oraz fortepianie. Niedługo potem rozpoczęła się jego dożywotnia miłość do kontrabasu. Jego formalna edukacja muzyczna rozpoczęła się w Specjalistycznej Szkole Muzycznej im. S. Kruchelnyckiej w Lwowie. Następnie studiował w Państwowej Akademii Muzycznej im. Mykoli Łysenki we Lwowie, gdzie ukończył studia z wyróżnieniem w 1998 roku. Studia podyplomowe zakończył z honorami na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Wykonawczych w Monachium pod kierunkiem profesora Klausa Trumpfa.
Po ukończeniu studiów, Ruslan pełnił funkcję asystenta profesora Trumpfa, ucząc studentów podyplomowych. Jako aktywny nauczyciel, wykonawca i uczestnik konkursów, rozpoczął współpracę z Philharmonia Zurich (dawniej Orkiestra Opery Zuryskiej) w 2002 roku, a w 2004 roku został zatrudniony jako Zastępca Głównego Kontrabasisty.
W 2008 roku Ruslan objął stanowisko profesora kontrabasu na Uniwersytecie Sztuk w Bernie. Jako solista, występował z orkiestrami w Niemczech, na Ukrainie i w Szwajcarii. Ma zaszczyt dzielić scenę z wieloma wybitnymi osobistościami świata muzyki, takimi jak Nikolaus Harnoncourt, Zubin Mehta, Bernard Haitink, Riccardo Chailly, Teodor Currentzis, Christoph von Dohnányi, John Eliot Gardiner, Nello Santi, Daniele Gatti, Franz Welser-Möst, Cecilia Bartoli, Leo Nucci i inni. Ruslan regularnie prowadzi mistrzowskie kursy w Szwajcarii, Polsce, Słowacji i Stanach Zjednoczonych.
W 2013 roku powołał do istnienia "Złoty Konkurs Kontrabasowy", pierwszy międzynarodowy konkurs kontrabasowy, który odbył się na Ukrainie. Konkurs ten natychmiast zdobył międzynarodowe uznanie.
Dowiedz się więcej:
lutsyk.ch/
Ruslan Lutsyk10-07-2025, 13:48:42
Arkadiusz Adamski - instrumenty dęte drewniane
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach – NOSPR
Od blisko trzech dekad jest klarnecistą – solistą jednej z najlepszych orkiestr w kraju – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) a także rozchwytywanym wykładowcą kursów klarnetowych zarówno w Polsce jak i za granicą. Prowadził kursy mistrzowskie m.in. w Czechach, Hiszpanii, Portugalii i Belgii.
Arkadiusz Adamski od 2001 r. jest także profesorem klarnetu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jako pedagog i solista brał udział m.in. w międzynarodowym festiwalu ClarinetFest w Vancouver (2007) oraz w Porto (2009). Jest członkiem zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Klarnecistów, był także dyrektorem artystycznego 4. Europejskiego Kongresu Klarnetowego w Katowicach.
W swojej karierze występował ze znakomitymi orkiestrami m.in. z Orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Kwartetem Śląskim, Polską Filharmonią Kameralną, Orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej, Białoruską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, The Hilliard Ensemble, NOSPR. Jest również członkiem zespołu The New Art Ensemble.
Jest znany ze swoich licznych nagrań płytowych w tym m.in. dla BBC. Jego albumy uhonorowano prestiżowymi nagrodami. Album nagrany dla wytwórni DUX z utworami Krzysztofa Pendereckiego – Kwartetem klarnetowym i towarzyszeniem członków kwartetu smyczkowego Dafô zdobył Pizzicato Excellentia, Supersonic Award 2011 oraz nominację do nagrody International Classical Music Award 2012 w kategorii „Muzyka kameralna”, z kolei płyta z Sinfoniettą nr 2, nagraną wspólnie z Orkiestrą Sinfonia Iuventus uzyskała nominację do nagrody International Classical Music Award 2017 w kategorii „Muzyka współczesna”.
Arkadiusz Adamski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie klarnetu Andrzeja Janickiego oraz laureatem konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. w Paryżu i Pradze.
Arkadiusz Adamski10-07-2025, 13:51:01
Jakub Waszczeniuk - instrumenty dęte blaszane
Sinfonia Varsovia
Jest absolwentem klasy trąbki prof. Igora Cecocho na Akademii Muzycznej we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem). W 2005 roku, jako student IV roku, rozpoczął pracę w orkiestrze Sinfonia Varsovia, w której zajmuje stanowisko pierwszego trębacza solisty. Od tamtego czasu odbył z Sinfonią Varsovią kilkaset koncertów, występując w najbardziej prestiżowych salach świata.
Wielokrotnie koncertował również jako solista, m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Łódzkiej, Dolnośląskiej. W lipcu 2006 roku wystąpił jako solista na koncercie inauguracyjnym festiwalu Chopin i jego Europa. Wspólnie z Marthą Argerich i orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Alexandra Rabinowicha-Barakowsky’ego wykonał wówczas II Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową op. 35 Szostakowicza.
Współpracuje z orkiestrami: Sinfonietta Cracovia, Leopoldinum, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Oprócz muzyki klasycznej, artysta wykonuje także muzykę rozrywkową. Współpracuje z orkiestrami rozrywkowymi Zygmunta Kukli i Tomka Szymusia oraz big bandem Krzysztofa Herdzina w charakterze lead trumpet. Występował z takimi artystami jak: Zbigniew Namysłowski, Ania Szarmach, Frank McComb, Ryszard Rynkowski, Adam Sztaba, Grażyna Łobaszewska, Lora Szafran.
Jakub Waszczeniuk10-07-2025, 13:52:56
Aleksandra Gołaj - perkusja
NFM Filharmonia Wrocławska
Wrocławianka, perkusistka, muzyk. Absolwentka Akademii
Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Studiowała także na Akademii Muzycznej im. L. Janacka w Brnie. Laureatka wielu konkursów, m.in. I miejsca na konkursie wibrafonowym VI Giornate Della Percussione w Fermo. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia. Na stałe związana grupą perkusji NFM Filharmonii Wrocławskiej.
Członkini Ensemble Kompopolex – tria specjalizującego się w
muzyce najnowszej. Jako kameralistka regularnie występuje na festiwalach związanych z muzyką współczesną. W ostatnich latach były to m. in.: Musica Polonica Nova (2018, 2024), Musica Electronica Nova (2017, 2023), ISCM World Music Days 2014, Muzyka na Szczytach (2015), Warszawska Jesień (2019, 2020, 2023), Sacrum Profanum (2020,2021), Musica Moderna (2024), Musica Privata (2021), Unerhoerte Musik/Berlin (2021), Mixtur/Barcelona (2023), Klang/Kopenhaga (2024), Heroines of Sound/Berlin (2024). Regularnie dokonuje prawykonań zarówno polskich jak i zagranicznych kompozytorów. Współpracuje z wrocławskim oddziałem Związku Kompozytorów Polskich. W latach 2015-2018 wykładowczyni w klasie perkusji na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Aleksandra Gołaj10-07-2025, 13:55:01
Juliusz Wesosłowski - harfa
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Uczelnię ukończył z wyróżnieniem (2018) w klasie mgr Beaty Tarnowicz-Kamińskiej. Zwycięzca konkursów harfowych w Sztokholmie, Pradze, Atlancie, Charkowie oraz laureat konkursów w Hong Kongu, St. Petersburgu, Norrköping, a także kameralnych w Cieszynie – Grand Prix, Sztokholmie, Salzburgu, Berlinie, Bydgoszczy. Laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także nagrody Młoda Polska za rok 2018.
Harfista związany jest z Filharmonią Koszalińską (od 2018 r.) oraz Filharmonią Szczecin (od 2024 r.) jako solista harfista. Repertuar muzyka obejmuje szeroki wachlarz kompozycji od muzyki barokowej po muzykę współczesną. Jako solista i muzyk orkiestrowy współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi na terenie kraju (Filharmonia Łódzka, Filharmonia Opolska, Filharmonia Sudecka, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Filharmonia Lubelska, Filharmonia Kaliską, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Szczecin) dokonując również nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Artysta ma w swoim dorobku koncerty oraz recitale m.in. w: Charkowie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Opolu, Kaliszu, Koszalinie, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku, Gdyni.
Juliusz Wesołowski10-07-2025, 14:00:55